Plastavfall i vattendrag blir hållbar affärsverksamhet genom återvinning

RiverRecycle Oy har utvecklat en affärsmodell som minskar mängden plast som hamnar i haven. Med hjälp av Finnpartnerships stöd strävar företaget efter att anta den globala miljöutmaningen och samtidigt förvandla den till lönsam affärsverksamhet.
En betydande del av plastavfallet i haven kommer från floder. 80 procent av plastavfallet kommer från omkring 1 000 floder. På årsnivå motsvarar detta omkring 0,8–2,7 miljoner ton av avfall. Största orsaken till varför plastavfall hamnar i haven där det skadar den marina miljön och djuren och utför ett hot för människornas hälsa är den outvecklade avfallshanteringen på lokalnivå. Största delen av plastavfall i haven kommer från fem länder: Filippinerna, Indien, Malaysia, Kina och Indonesien.
Det finländska företaget RiverRecycle Oy har utvecklat en lösning för att förhindra skräp i haven redan vid källan, mindre och större floder. Företaget är verksamt på Filippinerna, i Indonesien, Ghana, Bangladesh och Indien. Företaget samlar in plastavfall med en samlare som företaget har utvecklat. RiverRecycle har varit verksamt i flera år i Bandung i Indonesien och samlat redan in över 1 000 ton av plastavfall där. År 2023 började företaget samla in plastavfall i Manila på Filippinerna. För närvarande samlar företaget in 1 500–5 000 kilo av plastavfall från floden Pasig, en av de floder som transporterar mest plastavfall i världen.
Trots att mängden plastavfall i floderna är enorm och det inte finns snabba lösningar för att kunna minska det säger RiverRecycles vd Anssi Mikola att arbetet är väldigt motiverande. ”Det är inspirerande att möta människor och att kunna erbjuda dem lösningar för avfallsinsamling till exempel i slumområden där avfallshanteringen ofta är bristfällig. Genom vårt arbete kan vi öka lokalbefolkningens förståelse av plastavfallets konsekvenser och hur man kan förhindra spridningen av skräp med sina egna beslut.”

Från plastavfall till möbler
RiverRecycles affärsmodell består dock inte enbart av insamling av avfall, utan återvinning och återanvändning av plastavfall är en central del av företagets affärsverksamhet. Plastavfall som samlats in från floderna sorteras och tvättas. Avfallet finhackas på företagets återvinningscentraler. Av det behandlade avfallet tillverkas sedan plastskivor av olika tjocklekar som påminner om fanerskivor.
Skivorna är motståndskraftiga mot skadedjur, vattentäta och brinner dåligt, varmed de kan använda inom byggindustrin som vägg- och takmaterial. Plastskivorna är ett mer hållbart alternativ till trä. Till exempel på Filippinerna försöker man övervaka användningen av trä i och med att landet har stora problem med avskogning. Plastskivor kan också användas i tillverkningen av möbler och köksinredningar.
Återvinningscentralen i Manila inledde sin verksamhet i mars 2024, och återvinningsutrustningen anlände till Jakarta under sensommaren 2024. RiverRecycle förhandlar som bäst med flera möbeltillverkare och aktörer inom byggbranschen om försäljning och vidareutveckling av plastskivor. ”Vår förhoppning är att vår affärsverksamhet har etablerats i tre länder om tre år med daglig insamling och återvinning av tusentals kilo av plastavfall”, säger Mikola.
För närvarande sysselsätter RiverRecyle 115 personer med insamling av avfall eller i återvinningscentralerna. Finnpartnership har gett stöd till företaget för uppstart av affärsverksamheten på Filippinerna och i Indonesien.
Dela på sociala medier