Finnpartnerships besök skapade nya möjligheter för samarbete inom skogsbranschen i Tanzania och Sydafrika
Finnpartnership bjöd in företag inom träindustrin och skogsbruket på ett besök till Tanzania och Sydafrika i juni 2026. Företagen deltog i Doing Business with Finland-seminarierna i båda länderna samt gjorde ett två dagars besök i Iringan-regionen i Tanzania och på WoodEx-mässan i Sydafrika. Med evenemanghelheten strävade man efter att ge en så omfattande översikt som möjligt av möjligheterna inom ländernas skogssektorer.
I Iringa fick den finländska delegationen besöka en lokal yrkesskola inom träbranschen samt flera företag, bland annat sågverk. Därtill fick företagen se den lokala skogen och trädbeståndet och bekanta sig med skogsvården. Besöket i Tanzania fortsatte med ”Finnish Forest Day – Doing Business with Finland”-seminariet som ordnades i Dar es Salaam där finländska företag fick möjlighet att presentera sitt utbud för lokala företag. Under seminariet presenterades även affärsmöjligheterna inom skogsbruket i Tanzania samt hur man främjar ungdomars delaktighet och sysselsättning inom skogssektorn.
Evenemanget anordnades i samarbete med Finlands ambassad, Funguo-programmet och UNDP i Tanzania. Förberedelserna inför evenemanget och genomförandet löpte smidigt – ett varmt tack till ambassadör Theresa Zitting och alla medarbetare vid ambassaden samt UNDP:s experter!

Sågindustrin och byggande med massivt trä presenterades i Pretoria
Finländska delegationen reste från Tanzania till Sydafrika, där den deltog i WoodEx-mässan i Johannesburg. Därtill anordnades Doing Business with Finland-seminariet i Pretoria i samarbete med Finlands ambassad, Pretorias universitet och paraplyorganisationen för träindustrin, Sawmilling South Africa. Universitetet stod som värd för evenemanget på sitt campus, som – i linje med evenemangets tema – hade byggts av plywood tillverkad av UPM. Utöver seminariet fick de finländska företagen bekanta sig med universitetets nya trävarulaboratorium där studeranden som bedriver forskning berättade om sina projekt. Evenemanget gav en kompakt översikt av den sydafrikanska sågverksindustrin och byggandet med massivt trä – ett stort tack till alla medarrangörer för ett lyckat evenemang!
I båda målländerna deltog sju finländska företag. Deltagarna varierade något mellan länderna, men bland dem som deltog i besöket fanns bland annat sågverksföretag, tillverkare av skogsmaskiner och träbyggnadsmaterial, experter på skogsförvaltningslösningar samt drönartillverkare. Företagen från Tanzania och Sydafrika visade stort intresse för finländsk kompetens och teknik inom såväl skogsvård som träförädling. Under B2B-Matchmaking-delarna av Doing Business with Finland-seminarierna vimlande det av folk vid de finländska företagens avdelningar. Vi utbytte visitkort och kontaktuppgifter så nu återstår det att vänta på eventuella samarbetsprojekt.
Bilder: Funguo och Pretorias universitet
Dela på sociala medier