Framgångshistorier

Finnpartnership erbjuder finländska företag finansiering för att främja affärsverksamheten i Ukraina

04.06.2026
Niemi Palvelut Oy

Niemi Palvelut Oy och Sirav Oy, som är verksamma i Ukraina, uppmanar finländska företag att modigt utforska den ukrainska marknaden och skapa kontakter med lokala företag.

Niemi Palvelut Oy, som är specialiserat på flytt- och logistiktjänster, har under Rysslands anfallskrig mot Ukraina levererat olika typer av material från Finland till Ukraina. Företagets mål är att etablera sig i Ukraina och inrätta egna logistikcenter. ”Marknaden och möjligheterna i Ukraina är enorma”, säger företagets direktör Esa Niemi.

Även Sirav Oy:s ägare Aapo Varis framhäver möjligheterna med företagssamarbetet: ”I Ukraina finns det många högkvalitativa företag vars produktionskapacitet kan utnyttjas för att tillgodose finländska företags behov. I framtiden kommer ukrainska företags kapacitet att frigöras från det inhemska behovet till exportmarknaderna, så det lönar sig att skapa kontakter med företagen redan nu.” Sirav erbjuder företag experttjänster för utveckling av internationella upphandlingar och leveranskedjor och har i Ukraina letat efter underleverantörer till finländska företag inom metallindustrin. Företaget har även grundat ett dotterbolag i Ukraina.

70 finländska företag har redan beviljats understöd för sina projekt

Både Sirav och Niemi Palvelut har fått understöd från Finnpartnership för att främja affärsverksamheten i Ukraina. ”Finnpartnerships företagspartnerskapsstöd har underlättat sökandet efter samarbetspartners, de praktiska arrangemangen inför resorna samt utredningen av försäkrings- och säkerhetsfrågor”, berättar Esa Niemi.

Aapo Varis berättar att Sirav har använt sig av Finnpartnerships tjänster för att skapa lokala kontakter. Understödet gjorde det dessutom möjligt att använda lokala resurser. ”Det är nödvändigt att skapa personliga kontakter i Ukraina. Man bör regelbundet besöka landet och lokala resurser underlättar verksamheten avsevärt.”

Sedan Rysslands anfallskrig började har redan 70 finländska företag beviljats Finnpartnerships företagsparterskapsstöd för sina projekt i Ukraina, till ett sammanlagt belopp av 11,9 miljoner euro. Finnpartnership är ett program som finansieras av utrikesministeriet och som främjar affärsverksamheten mellan Finland och utvecklingsmarknaderna. Via programmet har företagen möjlighet att få finansiering, rådgivning och kontakter för att främja sin affärsverksamhet på marknaderna i Afrika, Asien, Latinamerika och Sydöstra Europa.

Artikeln har publicerats i bilagan ”Menestyksen tekijät” i tidningen Talouselämä. Bilder: Niemi Palvelut ja Sirav

Dela på sociala medier