Vanliga frågor
Färdiga svar på vanliga frågor
Nedan har vi samlat de vanligaste frågorna och svaren med anknytning till företagspartnerskapsstödet. Kontakta oss om du inte hittar den information du söker.
Syfte med företagspartnerskapsstödet och att söka om stöd
Den som söker om företagspartnerskapsstöd ska vara
- ett företag som registrerats i Finland (t.ex. aktiebolag, öppet bolag, kommanditbolag, enskild firma) ELLER
- ett företag som registrerats utomlands och som har en betydande koppling till Finland genom ägarskap
- ett offentligt affärsverk som registrerats i Finland eller en anstalt inom den offentliga sektorn som följer principerna för offentliga affärsverk
- en forskningsanstalt, ett universitet, ett andelslag, en handelskammare eller motsvarande organisation som har registrerats i Finland
- en medborgarorganisation eller förening som har registrerats i Finland
- ett konsortium bestående av ovan nämnda aktörer.
Stödsökanden ska vara den som genomför projektet (t.ex. etablerande företag eller importör från utvecklingsland), och vars affärsverksamhet projektet väsentligen är förknippat med. Sökanden kan inte delta i projektet enbart som konsult. Sökanden ska ha tillräcklig erfarenhet och kommersiell kunskap inom den bransch som projektet rör. Dessutom ska sökanden ha tillräckliga ekonomiska resurser och personalresurser för att genomföra planen.
Om sökanden är ett konsortium med flera aktörer, ska varje medlem i konsortiet ansöka om stöd med en egen ansökan och projektbudget. Stödbeslutet ges separat till varje medlem i konsortiet.
Frivilligorganisationer, läroanstalter och forskningsanstalter kan vara 1) självständiga sökande eller 2) genomföra ett stödfunktionsprojekt i företagspartnerskapsprojekt.
- Om en frivilligorganisation/läroanstalt/forskningsanstalt verkar som den egentliga sökanden i projektet, ska projektet bland annat omfatta ett långsiktigt etableringsmål i projektlandet enligt villkoren för företagspartnerskapsstödet och projektet ska syfta till långsiktigt kommersiellt samarbete. I detta fall skiljer sig inte projektet för en frivilligorganisation/läroanstalt/forskningsanstalt från ett normalt företagspartnerskapsprojekt som genomförs av till exempel ett företag.
- Stödfunktionen kan vara ett projekt som frivilligorganisation/läroanstalt/forskningsanstalt genomför, där aktören inte själv eftersträvar vinstbringande affärsverksamhet i projektlandet. Stödfunktionsprojektet ska vara anknutet till ett visst företagsprojekt (stöda detta) som stöds av Finnpartnerships företagspartnerskapsstöd eller Business Finlands Developing Markets Platform (DevPlat) genom att erbjuda kapacitet till resurserna i projektlandet överlag, till exempel genom att utbilda en större personalgrupp eller genom att ordna branschrelaterade workshops eller dylikt. I en stödfunktion kan man inte utveckla den egentliga produkten till exempel genom att producera innehåll för den. Om man i en stödfunktion utvecklar en produkt tillsammans med en annan sökande och dessutom eftersträvar egen affärsverksamhet i projektlandet, kan projektet inte anses vara en stödfunktion. I stödfunktionsprojekt är stödprocenten alltid 85 %. Stödfunktionsprojektet ska ha en eller flera utsedda företagspartners, som samtidigt ansöker om företagspartnerskapsstöd eller Business Finlands DevPlat stöd.
Frivilligorganisation/läroanstalt/ forskningsanstalt kan också verka som expert eller konsult åt ett företag, varvid aktörens kostnader för arbetet ska vara budgeterade i företagets projektbudget. Om aktörens verksamhet direkt och enkom betjänar ett företagsprojekt, om man till exempel erbjuder utbildning direkt till företaget, handlar det om konsultering.
Ansökan om företagspartnerskapsstöd kan lämnas in året om.
Finnpartnership behandlar ansökningar och ger sina utlåtanden till utrikesministeriet som stöd för beslutsprocessen. Utrikesministeriet inför statsunderstödsbeslut om beviljande av stödet i e-tjänsten. Det tar i genomsnitt 3-5 månader att få statsunderstödsbeslutet.
Finnpartnerships företagspartnerskapsstöds andel av godkännda kostander baserar sig på OECD/DAC-klassificering och/eller States of Fragility-listan enligt följande: den första kategorin inbegriper minst utvecklade länder (LDC), övriga länder med lägre inkomstnivå (LIC), och mycket sköra stater (Extremely fragile states) med räknat Jordanien. Den andra kategorin inbegriper utvecklingsländer med en lägre medelinkomstnivå (LMIC), och den tredje kategorin utvecklingsländer med en högre medelinkomstnivå (UMIC). För närvarande används OECD/DAC-listan, som är giltig i rapporteringen 2022-2023 (DAC List of ODA Recipients Effective for reporting on 2022 and 2023 flows.) Mycket sköra stater inbegriper OECD States of Fragility-listans “Extremely fragile”-länder, som är Afghanistan, Burundi, Sydsudan, Haiti, Irak, Jemen, Centralafrikanska republiken, Demokratiska republiken Kongo, Republiken Kongo, Somalia, Sudan, Syrien, Tšad samt Jordanien och Ukraina.
Vid behandling av företagspartnerskapsstödet tillämpas alltid den lista som varit gällande på projektets registreringsdag. Om projektlandet avlägsnas från OECD DAC:s lista medan stödet är i kraft, ska utbetalningsbegäran vara inlämnad, behandlad och utbetalningen gjord innan projektlandet avlägsnas. Sökanden ska i detta fall också beakta tiden för behandling av utbetalningsbegäran.
Om projektet riktar sig till både ett utvecklingsland med den högre medelinkomstnivån och ett land med den lägre medelinkomstnivån, tillämpas den lägre stödprocenten på hela projektet.
När projektet hänför sig till länder med den högre medelinkomstnivån (UMIC) ska projektet ha direkt utvecklingspåverkan. Till exempel är sysselsättning, skatter och exportintäkter som projektet åstadkommer inte tillräckliga utvecklingseffekter i UMIC-länderna.
Direkta utvecklingseffekter kan vara att skapa arbetsplatser för sådana människogrupper som annars har svårt att få arbete, till exempel sysselsättning för fattiga, erbjudande av en produkt/tjänst som är riktad till fattiga eller att koncentrera affärsverksamheten i ett fattigt område.
Kolla exempel på olika direkta utvecklingseffekter i bilagan nedan. Observera att listan endast omfattar exempel på direkta utvecklingseffekter. Varje projekt och dess information bedöms alltid som en helhet.
BILAGA Finnpartnership och UMIC länder
Utvecklingseffekterna beskrivs också i Finnpartnerships ansökningsverkstäder.
Projekttyper som stöds
Med företagspartnerskapsstöden kan man stöda utredning och utbildning i projekt som hänför sig till import från ett utvecklingsland till EES-området. Dylika aktiviteter kan till exempel vara identifiering av importpartner, förbättring av produktkvalitet eller erhållande av certifikat för rättvis handel/annan motsvarande certifiering samt utbildning av partnern i utvecklingslandet. Liksom för övriga projekt med företagspartnerskapsstöd omfattas den operativa verksamheten, till exempel fraktkostnader, inte av stödet.
Projekttypen stödfunktionsprojekt, som är riktad för frivilligorganisationer, läroanstalter och forskningsanstalter beskrivs i detalj under ” Kan frivilligorganisationer, läroanstalter och forskningsanstalter ansöka om stödet?”.
E-tjänst och tekniska frågor för ansökan
Tabellen nedan visar var du hittar de erforderliga koderna och vad de används till.
Kontrollera under punkten ”Tillkännagivna” i e-tjänsten att du får ett mottagningskvitto. Du får mottagningskvitto i e-tjänsten inom 1–3 dagar från att du lämnat in ansökan. Obs! Du kan endast följa med hur ansökan framskrider via e-tjänsten, och för inlämnande av ansökan skickas till exempel inte något e-postmeddelande.
I mottagningskvittot uppges dagen för registrering av projektet. Om projektet beviljas stöd och den kostnadsbudget som den sökande presenterar godkänns, är de kostnader som uppkommer efter registreringsdagen och som uppfyller kostnadsbudgeten stödberättigande. Alla åtgärder som den sökande gör före stödbeslutet sker dock på egen risk.
Utrikesministeriet informerar den sökande om projektets registreringsdag i det mottagningskvitto som skickas via e-tjänsten. Projektets registreringsdag blir den dag då den tillbörligt ifyllda ansökningsblanketten och de erforderliga bilagorna har lämnats in i e-tjänsten.
Registreringsdagen är viktig, eftersom de kostnader som uppkommer efter denna dag är kostnader som stöds. Stöd kan inte beviljas för kostnader som har uppkommit innan projektet registrerades.
Statsunderstödsbeslut om beviljande av företagspartnerskapsstöd
Sökanden informeras om statsunderstödsbeslutet endast via punkten Tillkännagivna i e-tjänsten. Sökanden ska alltså följa med hur ansökan framskrider. Sökanden får till exempel inget e-postmeddelande om de meddelanden eller kompletteringsförfrågningar som inkommit via statens e-tjänst.
Finnpartnership överlåter, på utrikesministeriets begäran, inte uppgifter om innehållet i de utlåtanden som getts för projekt till de sökande.
På grund av företagspartnerskapsstödets offentliga karaktär är namnen på de organisationer som lämnat in en stödansökan, namnen på dem som fått företagspartnerskapsstöd, FO-nummer, storlek, bransch, landskap, finansieringsform, datum för beviljande samt stödbeloppet som har ansökts, beviljats och betalats offentlig information. Offentlig information är dessutom de statistikuppgifter för projektet som har samlats in med ansökningsblankett, projektets namn och projektlandet.
Kostnader som stöds
De kostnader som uppkommer efter att ansökan har lämnats in och registrerats i e-tjänsten kan vara stödberättigande. Projektets registreringsdag blir den dag då den tillbörligt ifyllda ansökningsblanketten och de erforderliga bilagorna har lämnats in i e-tjänsten.
Godtagbara resekostnader är främst större kostnadsposter, såsom kostnader för flyg, tåg, fartyg och buss, nödvändiga taxikostnader i projektlandet (eller i Finland till den del kostnaderna motsvarar prisnivån för allmänna transportmedel) samt inkvarteringskostnader och utbetalade utrikestraktamenten (som godkänts av beskattaren) i projektlandet eller annat land som väsentligen är förknippat med projektet. Resekostnaderna godkänns enligt den billigaste resklassen och för hotellersättningar tillämpas de maximibelopp som fastställts i statens resereglemente. Som hotellkostnader godkänns endast dygnsersättningen för logi, inte ersättningar som man har betalat för hotellets övriga tjänster, såsom måltider.
Användningen av sökandens egen personal kan stödas i förberedelsefasen för ett affärsverksamhetsprojekt som riktas till utvecklingsländer, när arbetet görs i projektlandet, i Finland eller annat land som väsentligen är förknippat med projektet. Kostnaderna kan till exempel vara förknippade med identifiering av företagspartner i projektlandet, genomförande av preliminär eller egentlig projektutredning, utveckling av affärsplan eller utbildning av personalen i företaget i utvecklingslandet. Arbete som utförs av sökandens egen personal kan stödas under vardagar (mån–fre) och vara högst 500 €/dag, dock enligt arbetsavtal så att kostnaderna baseras på utbetald lön samt lagstadgad semesterlön (frånsett bland annat naturaförmåner).
Lönekostnader kan inte stödas om man inte betalar någon lön åt företagets egen personal och/eller ägare (till exempel ett nyetablerat företag). Dividender, lönedividender, privata uttag eller motsvarande är inte stödberättigande. Då kan emellertid kostnaderna för resor, inkvartering och dagtraktamenten vara stödberättigande. Arbetsdagarnas innehåll ska specificeras per dag i ansökningsskedet och verifieras i samband med utbetalningen. Understödstagaren ska ordna uppföljning av arbetstidsanvändningen. Arbete som har utförts i Finland eller i något annat land som anknyter till projektet kan inte på nytt stödjas i projektlandet som arbete med samma innehåll. Arbetstid som är förknippad med personalens projektrelaterade vardagliga affärsverksamhet, såsom kostnader för användning eller byggande av maskiner i produktionsanläggningen, är inte stödberättigande.
När ansökandes personal utbildar den lokala personalen i projektlandet, kan arbetskostnaderna för ansökandes personal normalt godtas endast för den tid utbildningen sker i projektlandet. Arbetstid som är förknippad med personalens projektrelaterade vardagliga affärsverksamhet, såsom kostnader för användning eller byggande av maskiner i produktionsanläggningen, är inte stödberättigande.
Den godtagbara kostnaden som kan betalas till externa experter/konsulter har fastställts enligt följande: yngre konsult (junior consultant) kan erläggas till ett maximalt dagsbelopp om högst 520 €, och äldre konsult (senior consultant) kan erläggas till ett maximalt dagsbelopp om högst 910 €. Arvoden som betalas till externa experter kan vara större än dessa maximibelopp, men också i sådana fall betalas stödet enligt de ovan angivna maximala beloppen.
Externa konsulter kan vara till exempel konsulter som används för projektutredningar, marknadsundersökningar, beredning av affärsplaner och miljöutredningar samt jurister och tolktjänster. Dessutom kan man använda externa experter för att utbilda personalen i företaget i utvecklingslandet eller för utveckling av befintlig affärsverksamhet i projektlandet. Kostnaderna för juridiska tjänster är godtagbara till den del de hänför sig till konsultering samt undertecknande av avtal. Som externa konsulter räknas inte den lokala partnerns anställda.
Revisorns arvode för revision av utbetalningsbegäran är en stödberättigande kostnad. Allmän bokföring och ekonomisk administration förknippad med projektet är emellertid inte stödberättigande.
I företags företagspartnerskapsprojekt som innehåller pilotförsök/demonstration av teknologi och lösningar kan arbetskostader i anslutning till planeringskostnader, lokalisering, utbildning, annan teknisk hjälp och installationsarbete stödas. Hyror för anordningar och lokaler som är nödvändiga med tanke på pilotförsöket är vidare godtagbara kostnader. Ytterligare godkänns skäliga investeringar i anordningar, byggnadskostnader och fraktavgifter, om pilotanordningen eller motsvarande förblir i understödstagarens eller en långvarig utvecklingslandspartners ägo åtminstone för den tid företagspartnerskapsstödet i fråga gäller och kostnaderna är väsentliga med tanke på projektets karaktär och genomförbarheten.
Stödet täcker till exempel inte följande kostnader:
- kostnader som ska anses höra till normal affärsverksamhet, såsom marknadsföring, försäljning, rekrytering och kommunikation
- kostnader för identifiering av en agent eller distributör i anslutning till ett finländskt företags export eller kostnader för användarutbildning i direkt anslutning till maskin- eller anordningsleveranser, som inte eftersträvar ett långvarigt företagspartnerskap i enlighet med villkoren för företagspartnerskapsstödet
- utbildning som ingår i ett licenserings- och franchisingavtal
- kostnader av allmän natur för marknadsundersökningar som inte anknyter till främjande av företagspartnerskap i enlighet med villkoren
- kostnader för deltagande i anbudsförfarande eller förberedelse inför sådan exporthandel som inte är förknippad med långvarigt partnerskap enligt villkoren
- planering och förberedelse inför resor och distansmöten
- anskaffningskostnader för maskiner och materiel som behövs för genomförandet av projektet och andra produktionsinvesteringar
- kostnader av allmän natur för marknadsföring och marknadsföringsmaterial
- produktutvecklingskostnader av allmän natur för produkter och lösningar och kostnader för därmed jämförbara tester (andra än marknadsspecifika produktifieringar i anslutning till utvecklingslandsimport)
- kostnader av allmän natur för seminarier eller besök som inte anknyter till främjande av företagspartnerskap i enlighet med villkoren eller deras väsentliga stödfunktioner (t.ex. identifiering av företagspartner eller företagsansvar)
- arbete som den egna personalen utför på veckoslut
- den del av arbetskostnaderna för den egna personalen samt för löner och arvoden åt externa experter som överskrider maximigränsen
- resekostnader i Finland, om de inte är anslutningsresor
- dagtraktamenten i Finland, om de inte anknyter till resor till projektlandet eller något annat land som väsentligt anknyter till projektet
- dagtraktamenten åt personal från projektlandet under utbildning som sker i Finland
- kilometerersättningar och icke nödvändiga taxikostnader i projektlandet eller i något annat land som väsentligt anknyter till projektet
- sedvanliga rese- och personförsäkringar
- läkemedelskostnader som inte är nödvändiga med avseende på förhållandena i projektlandet
- parkeringskostnader
- kostnader för budservice
- representationskostnader
- hyror för lokaler (exkl. stödfunktionsprojekt och obligatoriska i pilotförsökskedet)
- kostnader för projektets bokföring
- kostnader för kapitalanskaffning
- reserveringar som avses i bokföringslagen (1336/1997, med undantag av semesterlönereservering)
- kalkylmässiga poster som inte redan baserar sig på faktiska kostnader
- ersättningar för uppsägning eller lönekostnader som betalas för uppsägningstid utan arbetsplikt
- icke lagstadgade tilläggspensioner, resultatbaserade arvoden och bonusar
- rättegångskostnader eller ersättningar som utdömts av domstol samt andra avgifter av straffkaraktär, såsom förpliktelser som ska betalas för återkrav, böter, dröjsmålsräntor eller påminnelseavgifter
- kostnader eller underskott från andra projekt som erhållit understöd
- övriga eventuella icke stödberättigade kostnader
Närmare information finns i de Allmänna villkoren för företagspartnerskapsstöd.
Om projektets verksamhetsplan och/eller projektbudget förändras, ska företaget ansöka om tillstånd till förändringen skriftligen genom att lämna in kompletteringsanmälan till e-tjänsten.
Om Finnpartnership eller utrikesministeriet inte har godkänt ändringarna i verksamhetsplanen eller projektbudgeten på förhand, kan sådana ändringar eventuellt inte godkännas i utbetalningsskedet eller så kan ändringarna endast godkännas till en viss del. Mer information: fp@finnpartnership.fi .
Företagspartnerskapsstödets giltighet och utbetalning av stöd
Det beviljade stödet är tillgängligt under 24 månader efter att statsunderstödsbeslutet har tillkännagivits. Företagspartnerskapsstödet kan inte beviljas en förlängning. Dagen för tillkännagivande hittar du under punkten Tillkännagivna i e-tjänsten.
Företagspartnerskapsstödet betalas i efterskott mot realiserade, betalade och till 100 % reviderade kostnader som motsvarar projektbudgeten.
Mottagaren av företagspartnerskapsstödet kan ansöka om utbetalning av stödet i en eller två rater.
Finnpartnership behandlar förfrågningar om utbetalning i den ordning de inkommer. Utrikesministeriet ansvarar för att erlägga betalningen. Läs mer om utbetalning.
Man kan inte ansöka om en förlängning för ett beviljat företagspartnerskapsstöd. Stödmottagaren ska begära utbetalning med en separat utbetalningsförfrågan innan stödet förfaller.
Företagspartnerskapsstödet kan betalas till stödmottagaren efter att stödmottagaren har returnerat sin förbindelse att följa villkoren för företagspartnerskapsstödet. Företag ska skicka förbindelseblanketten tillbörligt ifylld via utrikesministeriets e-tjänst så snabbt som möjligt efter att sökanden fått kännedom om beslutet, dock senast i samband med den första begäran om utbetalning. Mottagaren av företagspartnerskapsstödet kan ansöka om utbetalning av stödet i högst två rater. Begäran om utbetalning och bilagor lämnas in via utrikesministeriets e-tjänst.
Begäran om utbetalning utgörs av:
- blankett för begäran om utbetalning
- utredning av realiserade kostnader (undertecknat av revisor), som även ska lämnas in elektroniskt i Excel-format. Finnpartnerships mall ska användas för den kostnadsspecifikation som fylls i för respektive projektfas.
- av revisor ifylld och undertecknad kontrollista
- framstegs-/slutrapport
Alla anvisningar och dokument som behövs för att upprätta en begäran om utbetalning finns under Utbetalning och rapporteringsanvisningar.